Microsoft Home

 
Home
Karikature
To je to
Impresum
Sadržaj
10. broj,
Februar 2000
 
Da se ne zaboravi

Da se ne zaboravi

Prièa brata, poznatog književnika dr Isaka Samokovlije
 
 

Kako sam 
skidao Hitlera

Lijeènik i naš poznati književnik  dr Isak Samokovlija imao je èetvoricu braæe: Baruha, Haima, Leona i Jakoba. Baruh i Leon, zajedno sa porodicama, izgubili su živote u fašistièkim logorima u drugom svjetskom ratu. Isak je, poslije teške bolesti, preminuo u Sarajevu, u 66. godini života, a Haim i Jakob su umrli u Zagrebu. Jakob, koga su u porodici i meðu bliskim prijateljima zvali Žak, umro je u 91. godini života.

Piše:
Milutin VUJOŠEVIÆ


Drugi svjetski rat Jakob-Žak Samokovlija doèekao je u Beogradu. Kao mobilisani vojnik - rezervista, zajedno sa mnogim svojim ispisnicama, u aprilu 1941. godine pao je u njemaèko ropstvo. Svojevremeno je, jedne veèeri, u društvu rodbine i èetiri-pet prisutnih prijatelja, isprièao ovaj svoj doživljaj iz ratnih dana, a novinar je to zabilježio...
n Bilo je to u okupiranoj Austriji, u gradiæu Nojhameru, odmah èetrdeset i prve godine. Logor u kojem sam se nalazio pripadao je esesovcima. Jednog dana, iznenada, banu stražar u našu zarobljenièku baraku i odvede me do kancelarije komandanta logora...
¼Stojim pred Nijemcem u stavu mirno i èekam šta æe se dalje dogaðati. U društvu s oficirom bio je, u civilu, esesovac  Jozef, podoficir, njegov saradnik.
n Ti su zarobljenik broj 30697 - kratko mi se obrati glavni šef logora, odmjerivši me, pritom, kratkim i oštrim pogledom.
n Da, gospodine komandante.
n Vidiš li ovaj sto ovdje, u mojoj kancelariji?
n Da, gospodine komandante.
n Ukloni ga odavde! Napolje s njim! Odmah! Razumiješ?
n Razumijem, gospodine komandante.
Na jedvite jade nekako sam uspio da izvuèem iz kancelarije ogroman pisaæi sto, za kojim je do tog èasa sjedio Nijemac. U meðuvremenu "ibermenši" su pušili i æaskali. Brišuci lice, mokro od znoja, rukavom zarobljenièke bluze, ponadao sam se, naivno, da æu poslije ovog završenog posla biti vraæen u baraku. Ali, u to na mene dreknu esesovac Jozef:
n Sada, stolice - napolje!
 Bilo ih je šest, ili osam, ne sjeæam se više. I one glomazne, teške. Naravno, izvrših i to naredenje. Odmah zatim Jozef se oglasi s novim nalogom:
n Tepihe s poda - napolje! Ispraši ih, smotaj i vrati natrag!
 Razumije se da sam i tada "postupio po naredenju". U glavi mi se mutilo, pred oèima zamagljivalo. Kupao sam se, doslovce, u znoju i sve teže disao. Nije ni èudo, nisam tada više bio tako mlad - imao sam èetrdeset i jednu godinu... I upravo kad sam zaželio da barem za trenutak predahnem - obrati mi se, tada, lièno oficir, komadant logora, s novim nareðenjem:
n Poèisti i oribaj kancelariju!
n Razumijem, gospodine komandante!
Šèepah metlu, kantu s vodom, èetku i krpu, pa se, s posljednjim ostacima snage, bacih na posao. U meðuvremenu, Jozef se, besposlen, ubijajuæi se od dosade, šetao gore-dolje po kancelariji i kvocao mi kako ona "mora da sija kao ogledalo".
n Kao ogledalo, razumiješ? - ponavljao je.
n Razumijem, gospodine podoficiru.
  Lice, bluza, pantalone, košulja, donje rublje, sve je na meni bilo mokro. Gola voda. Iscrpljen, izmrcvaren, sad sam veæ jedva stajao na nogama... A pod se zaista sijao kao ogledalo. Naravno, drukèije nije ni smjelo biti. Inaèe...

Posljednje nare|enje

n Dobro si obavio posao - obrati mi se podoficir Jozef, kezeæi zube, cinièno se smješkajuæi i, s oèiglednim uživanjem, gledajuæi kako se ja ponovo kupam u znoju i isprekidano dišem, dahæem... U stvari, pogledah ga bez rijeèi. Onda se, u stavu mirno, obratih šefu logora:
n S vašim dopuštenjem, gospodine komadante, mogu li sada da se vratim u svoju baraku?
 On me pogleda nekako neobièno, èudno, zagonetno, zaæuta na trenutak,  a onda, usiljeno se smješkajuæi, iznenada reèe:
n Moment! Ich habe für dich noch eine klaine Arbeit! (Trenutak! Ja imam za tebe još jedan mali posao!) Kada ga završiš - možeš iæi!
Zbunjen, ustrašen, sa velikom zebnjom i strepnjom išèekivao sam posljednje naredenje komandanta logora...
n Vidiš li onu sliku na zidu? - upita me Nijemac, obraæajuæi mi se poslije kraæe pauze i, pritom, pokazajuæi rukom ogromnu fotografiju, ustakljenu sliku Adolfa Hitlera, na zidu njegove kancelarije.
n Ti je vidiš?
n Da, gospodine komadante.
Onda moj muèitelj iznenada povika:
n Skini je sa zida! Odmah! Razumiješ? Jasno?!
Ja pretrnuh. Užasnuh se. Prosto se trenutno skamenih od straha. "Dok budem izvršavao ovo posljednje nareðenje - jedan od dvojice ovih zlotvora, ili obojica, pucaæe mi u potiljak" - sinu mi kroz glavu, u djelicu sekunde, ta strašna misao...

Sudbonosni trenutak

Primjeæujuæi da se skanjujem, da oklijevam, da sam u nedoumici šta da èinim u ovom, po mene sudbonosnom trenutku - podoficir Jozef, iskolaèivši oèi, pogleda me ljutito i sav bijesan povika:
n Šta èekaš?! Kud bleneš?!... Brže, brže! Odmah! Jasno?!
 Dohvatih rukom prvu stolicu, od onih šest ili osam koje sam najprije morao napolje iznijeti i oprašiti, pa je onda opet unesoh u komandantovu kancelariju. Postavih je uza zid, popeh se na nju i ispružih ruku prema slici vode Treæeg rajha... E, taj trenutak nikada neæu zaboraviti! Zašto? Zato što su se tada u meni silno bila uzmiješala, uzburkala, dva neobièno jaka, a razlièita osjeæanja: strah i radost!... Da, da¼ Okrenut leðima esesovcima, drhtavim rukama poèeh da skidam Fürera. Èinilo mi se da to moje "skidanje Hitlera" traje èitavu vjeènost. Ako mi ustakljena Hitlerova fotografija, od straha i uzbuðenja, sluèajno ispadne iz ruku i razbije se - znao sam šta me èeka!... Ipak, najzad sam uspio da je nekako otkaèim, da je skinem sa zida. Imao sam je u rukama! Držeci je - okrenuh se licem prema svojim muèiteljima...
 Tada se desilo nešto sasvim neoèekivano. Kancelarijom komandanta logora iznenada se zaorio gromoglasan smijeh esesovca Jozefa! Prostaèko i grozno cerekanje nadmenog hitlerovca, od èega mi se prosto ledila krv u žilama... Zašto? Pa, zato što nisam znao kako da protumaèim to što se u tom èasu oko mene dogaðalo. To je bio dramatièan i za mene više nego sudbonosan trenutak. Osjeæao sam, naime, da je tog èasa došlo moje "biti ili ne biti"... U to esesovac, podoficir, obraæajuæi se oficiru, reèe:
n Gospodine komandante, ovo je zaista veoma komièno! Jer, ovog èasa je ein Jude ( jedan Židov) "skinuo Fürera"!
Tada i oficir prasnu glasno u smijeh.
n Dobro smo se zabavljali, Jozefe - reèe on.
n Jawohl, Herr Kommandant! - odgovori podoficir.
Poslije toga hitlerovci su mi najzad dozvolili da se vratim u svoju baraku. Dok sam odmicao, u ušima, u glavi, u svijesti, još dugo mi je odzvanjalo njihovo satansko: hahahaha!...hahahaha! - odvratno i jezivo kao smijeh hijena...
 
 
Nazad gore È